Szanowni Rolnicy

Informujemy, że z niepokojem podobnie jak Państwo monitorujemy na bieżąco zaistniałe zagrożenie suszą na terenie naszej gminy. W związku z powyższym Urząd Gminy Zadzim powiadomił Wydział Infrastruktury Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi o wszczęciu procedury szacowania strat spowodowanych przez suszę w 2015r.

Stosownie do przepisów ustawy o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od 1 kwietnia do 30 września spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości progowej określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb. Wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin w Polsce opracowuje zgodnie z kryteriami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. W V okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2015 roku, stwierdzono zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej.
W Gminie Zadzim wskaźnik bilansu wodnego (KBW) poniżej normy ustalono dla roślin uprawianych na glebach najlżejszych (klasa gleby V i VI) są to gleby bardzo lekkie i lekkie, tj.: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty, piasek gliniasty lekki, piasek gliniasty lekki pylasty, piasek gliniasty mocny i gliniasty mocny pylasty.
Wobec powyższego, szacowanie szkód przez Komisję Gminną mające na celu uzyskanie kredytu klęskowego może występować tylko na wymienionych glebach i dotyczyć będzie wyłącznie upraw wskazanych w komunikacie IUNG – aktualnie według informacji z Urzędu Wojewódzkiego zboża ozime i jare.
Kredyty, o których mowa będzie można uzyskać, jeżeli straty w gospodarstwie przekroczą 30% w stosunku do wszystkich upraw liczonych w okresie ostatnich 3 lat.
Jednocześnie informuję, że zgodnie z informacją pozyskaną z Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi jak dotąd nie przewiduje się innych form pomocy.

Wnioski o oszacowanie szkód (są do pobrania w Urzędzie Gminy i na stronie internetowej Urzędu Gminy Zadzim), należy składać w dniach od 20 lipca do 27 lipca br., w godzinach 8-16 – na kancelarii ). Informację można uzyskać w pok. nr 2.

Wniosek do pobrania

Do wniosku należy dołączyć: